Vize : Gerekli mi? Nasıl Alabilirim?

VİZE?

  • Yolculuğa başlamadan önce geçeceğiniz ve Türklerden vize isteyen tüm ülkelerden vizelerinizi almış olmanız gerekmektedir. Başka ülkelerde ve sınırlarda vize almak için başvuramazsınız. Vize başvurusu sırasında InterRail biletini göstermeniz vize almanızı kolaylaştıracaktır.
  • Schengen Ülkeleri olarak anılan 25 Avrupa ülkesi ortak vize uygulamasına geçmişlerdir. Schengen vizesi ile tüm Schengen üyesi ülkeleri aynı vizeyle gezebilirsiniz.
  • Herhangi bir Schengen ülkesinden alacağınız vize ile tüm diğer Schengen ülkelerini gezebilirsiniz. Tek girişli Schengen vizesi ile yalnızca Schengen ülkeleri arasında geçiş yapılabilir. Schengen’e dahil olmayan ülkelere de gidecekseniz, mutlaka çok girişli (multi entry) vize almalısınız.
  • Schengen’e Üye Ülkeler:  Almanya, Avusturya, Belçika, Danimarka, Finlandiya, Fransa, Hollanda, İspanya, İsveç, İsviçre, İtalya, İzlanda, Lüksemburg, Norveç, Portekiz, Yunanistan, Çek Cumhuriyeti, Estonya, Macaristan, Letonya, Litvanya, Malta, Polonya, Slovakya, Slovenya.

 

HANGİ ÜLKEYE VİZE BAŞVURUSU YAPMALIYIM ?

Türkiye’den trenle çıkış yapılacaksa ve Yunanistan’da kalınmayıp yalnızca geçiş yapılacaksa en çok kalacağınız ülkenin konsolosluğundan vize alınabilir. 1 Ülke Pass bileti Yunanistan için alınmışsa bir başka Schengen ülkesine değil Yunanistan Konsolosluğu’na başvurulmalıdır. Türkiye’den uçakla çıkıldığında ise hangi ülkeye ilk giriş yapılacaksa o ülkenin konsolosluğuna vize başvurusu yapılmalıdır.

SHENGEN ÜYESİ BAŞKA BİR ÜLKEDEN ALDIĞIM  VİZE İLE BAŞKA BİR ÜLKEDEN GİRİŞ YAPABİLİR MİYİM ?

Hem evet, hem hayır.

Schengen kurallarına göre  vizeyi aldığınız ülkeden giriş yapmanız gerekmektedir.

Ancak pratikte, özellikle  daha önce herhangi bir Schengen Üyesi ülkeye giriş yapmış olan  gezginlere   sorun çıkartılmamakta, başka bir Schengen Üyesi ülkeden alınan vize ile başka bir Schengen Üyesi ülkeye girişe izin verilmektedir.

Ancak esas kuralın  vize alınan ülkeden giriş yapılması olduğunu ve nadir de olsa bu kuralın uygulandığını ve kişilerin havaalınından geri çevrildiğini unutmayın.