Konaklama İle İlgili Sorular

HOSTELLERİN AVANTAJI NEDİR?

Hosteller genelde gezginlerin ucuz ve güvenli bir şekilde konakladıkları yerlerdir. Sizin gibi gezen gezginlerle tanışma, bilgi alışverişinde bulunma olanağını elde edersiniz.

HOSTELLERDE ODALAR KAÇ KİŞİLİKTİR?

Hostellerin ucuz olmalarının nedeni odaların 4-6-8 kişilik olmasıdır . Ama biraz fazla bir ücret ödeyerek 1-2 kişilik odalarda konaklama olanağı da vardır.

HOSTELLER GÜVENLİ MİDİR?

Evet, hosteller genelde güvenli konaklama sağlayan yerlerdir. Çevrenizde hep sizin gibi gezginler  göreceksiniz. Değerli eşyalarınızı yanınıza alıp çantalarınızı bırakabilirsiniz. Hostellerin büyük bir kısmında eşyalarınızı bırakabileceğiniz kilitli dolaplar da vardır.

HOSTELLERDE YEMEK YAPABİLMEK İÇİN KAP KACAK VAR MI?

Hostellerin büyük bir kısmında yemek yapabilmek için özel bölümler ve kullanabileceğiniz malzemeler vardır.

GEZİDE RAHAT RAHAT YIKANABİLECEK MİYİZ?

Hostellerde konakladığınızda sorun olmaz. Ayrıca bazı büyük istasyonlarda da ücretli duşlar bulunmaktadır.

İSTASYONLARDA YATMAK GÜVENLİ Mİ?

Kalabalık ve merkezi olan istasyonlarda uyumak zorundaysanız, yanınızdaki arkadaşınızın nöbet tutması gerekebilir. Yalnızsanız,uyurken önemli eşyalarınızı tulumunuzun içinde, erişilmesi zor yerlerde saklayın, hatta ayakkabılarınızı da.

HOSTELLERDE KONAKLAMAK İÇİN HOSTEL KARTINA GEREK  VAR MI?

Uluslararası Hostel Federasyonu’na (IYHF) bağlı hostellerde kalabilmek için bu kart gereklidir. Hostellerin dolu olduğu zamanlarda bu kart olmadan hostelde kalamazsınız. Diğer zamanlarda ise farklı fiyat ödemek zorunda kalırsınız. Uzun süre kalacaksanız bu kartı hostellerden de alabilirsiniz. Ayrıca IYHF’ye üye olmayan ve kart sormayan hosteller de bulunmaktadır.

HOSTELLERE REZERVASYON YAPTIRMAK GEREKLİ Mİ? NASIL YAPTIRABİLİRİM?

  • Özellikle yaz döneminde gidiyorsanız, kalacağınız hosteli önceden arayarak ya da http://www.hostelbooking.com adresinden yer ayırtabilirsiniz.
  • Ayrıca istasyonlarda size çeşitli hostel seçenekleri sunan “hawker”ları da dinleyin.
  • Hostel rezervasyonu özellikle vize başvurularında işe yarar. Gideceğiniz ülkedeki bir hostelde en az 3-4 günlük hostel rezervasyonu ile konsolosluğa başvurmanız vize almanızı kolaylaştırabilir