Diğer Sorular

TRENLER YETERİNCE GÜVENLİ Mİ?

Ne yazık ki trenlerde hırsızlık olabiliyor. Bel çantası, boyun cüzdanı ya da normal cüzdana asla değerli şeylerinizi koymayın. En iyi çözüm, pantalonunuza iç cep dikmek. Gezginler arasında da, yolculuk parasını hırsızlıkla sağlayanların olabildiğini unutmayın.

2. MEVKİ VAGONLAR KÖTÜ MÜDÜR?

Avrupa’da 2. mevki vagonların konforu Türkiye’deki Mavi Tren ya da Bogaziçi Expresi ayarındadır. Birinci mevki vagonların tek farkı fiyatı ve konforudur.

REHBER KİTAP NEREDEN BULABİLİRİM?

Gezide yanınıza mutlaka bir rehber kitap alın. Türkiye’de bulunması biraz zor. Ama İstanbul’da, Sultanahmet, Beyoğlu ve Beyazıt’taki sahaflarda 2. el olarak ve büyük kitapçılarda bulma şansınız var, biraz araştırmak gerekiyor.

TRENLER KALABALIK OLUYOR MU?

  • Trenlerin çoğunda vagonlar 1. ve 2. mevki olarak ayrılıyor. Daha lüks ve pahalı olan 1. mevki vagonlar doğal olarak daha tenha oluyor. InterRail biletinizle yalnızca 2. mevki vagonlara binebileceğinizi unutmayın. Ceza ödememek için bindiğiniz vagonu kontrol edin.
  • Trenler Türkiye’deki gibi 8-10 vagondan oluşmuyor. Özellikle ana hatlarda vagon sayısı çok fazla olabiliyor. Gidebildiğiniz kadar ön vagonlara gidin böylece rahat bir yolculuk yaparsınız, genelde arkalarda yığılma olabilir. Ayrıca bazı hatlarda seyahat sırasında bazı vagonlar farklı güzergahlara ayrılabiliyor. Dikkat!!

YUNANİSTAN / İTALYA ARASINDAKİ FERİBOT ÜCRETSİZ Mİ?

Evet, sadece liman vergisini ödeyerek feribot biletinizi alabilirsiniz. Liman vergisinin tutarı, sezonlara göre değişebilir.
Feribota binerken yanınızda yolculuk süresince yetecek kadar yiyecek, içecek bulundurun. Yolculuk uzun ve feribottaki yiyecekler pahalı.

ŞEHİRLER HAKKINDA HARİTA VE BROŞÜRLERİ NASIL EDİNEBİLİRİM?

İstasyonda inince ilk işiniz turizm ve tren danışma bürolarına uğramak olsun.Turizm bürolarından ücretsiz şehir haritaları ve tren danışmalardan rota ve trenlerle ilgili bilgi edinebilirsiniz.

TELEFON ÜCRETLERİ PAHALI MI?

Yanınızda cep telefonu götürmeyin. Her ülkede son derece makul fiyatlara telefon kartları alabilirsiniz. Genellikle gazete satıcılarında bulunuyor.

NASIL BİR ÇANTA İLE YOLA ÇIKMALIYIM?

Sağlığınız ve konforunuz için ayakkabı ve çantada tasarruf etmemeniz önerilir. Sırt çantası seyahatiniz için daha uygun olacaktır. Ayrıca günlük turlar için küçük bir sırt çantası bulundurmakta yarar var.

YANIMDA NELER GÖTÜRMELİYİM?

Mümkün olduğunca hafif gitmeniz önerilir. Eğer yaz aylarında gidiyorsanız; rahat bir yürüyüş ayakkabısı, sezonluk giysilerin yanında 1 adet yağmurluk ya da sweat-shirt, pantolon olmalı. Acil durumlar için basit ilaçlar, yara bandı vs.

PARAMI NASIL TAŞIMALIYIM?

Paranızı toplu olarak yanınızda taşımamanız; güvenlik açısından önemlidir. Günlük kullanımlar için bir miktar yanınızda bulundurabilir; gerektikçe bankomatlardan çekebilirsiniz. Birçok banka kartı uluslararası kullanıma açıktır. Gitmeden önceden bankanızdan sorabilirsiniz.