Bilet ve Ücretle İlgili Sorular

BİLETİ BAŞKASI BENİM ADIMA ALABİLİR Mİ?

Bilet almak için şahsen başvuru gerekmiyor, yalnızca pasaportunuz ya da fotokopisi ile başkası sizin adınıza biletinizi alabilir.

BENİM BİLETİMİ BAŞKASI KULLANABİLİR Mİ?

InterRail bileti kişiye özeldir. Üzerinde isim ve pasaport numarası bulunur. Başkası tarafından kullanılamaz.

INTERRAIL BİLETİNİ NE KADAR SÜREDE ALABİLİRİM?

Biletin hazırlanması ortalama 20-25 dakika sürmektedir. Ancak bu süre yoğunluk durumuna göre uzayabilir.

INTERRAIL BİLETİM TÜRKİYE’DE GEÇERLİ Mİ?

InterRail bileti yaşadığınız ülkede tümüyle ücretsiz seyahat hakkı tanımaz, ama biletinizi kullanarak % 5o indirimli seyahat edebilirsiniz.

BİLETİ ÇALDIRIR / KAYBEDERSEM YERİNE YENİSİNİ ALABİLİR MİYİM?

Kaybolan ya da çalınan InterRail biletlerini hiç bir şekilde  yenileme olanağınız yoktur. Ücretini vererek yenisini satın almak zorundasınız.  Tabii ki pasaportunuz yanınızdaysa.

BAŞKA BİR ÜLKEDEN DE BİLET ALABİLİR MİYİM?

Evet, pasaportunuzu göstererek, geçerli olduğu tüm ülkelerden InterRail biletini alabilirsiniz.

GLOBAL PASS İLE 1 ÜLKE PASS BİLETLERİ ARASINDAKİ FARK NEDİR?

Global Pass bilet aldığınız zaman tüm Avrupa’yı trenle gezebilirsiniz. 1 Ülke Pass bileti ise adından da anlaşılabileceği gibi yalnızca 1 ülke için geçerlidir ve o ülke sınırları içinde trenle gezmenizi sağlar. Ülkelerarası yolculuklarda geçerli değildir.

INTERRAIL BİLETİ KONAKLAMAYI KAPSIYOR MU?

Hayır. Interrail sadece bir tren göster-geç biletidir. Konaklama, rehberlik vb. hizmetleri kapsamaz.

FLEXI SİSTEM NEDİR?

Flexi Bilet : Belirlediğiniz tarih aralığında yalnızca bazı günlerde trenleri kullanabileceğiniz sistemdir. Örneğin, 15 gün içinde 5 gün geçerli Flexi bilet aldınız. Bileti alırken 15 günlük bir tarih aralığı belirtiyorsunuz ve bu aralık içinde en çok 5 gün trenleri kullanma hakkına sahipsiniz. Kullanacağınız günler arka arkaya olabileceği gibi aralıklı da olabilir.

FLEXI SİSTEMİN AVANTAJLARI NEDİR?

Flexi sistem; gezi boyunca daha az tren yolculuğu yapmak isteyenler için daha ekonomik fiyat seçenekleri sunar.

FLEXI BİLET ALDIĞIM ZAMAN GÜN İÇİNDE KAÇ KERE TRENE BİNEBİLİRİM ?

Flexi sistemde gün içinde sınırsız sayıda yolculuk yapabilirsiniz. Yalnız hareket saati 19.00 ve sonrasında, varış saatide 04:00 ve sonrasında ise ertesi günün tarihi yazılır.

BELİRTİLEN INTERRAIL BİLET ÜCRETLERİNE EK OLARAK ÖDEYECEĞİM BİR ÜCRET VAR MI?

  • İstanbul’dan çıkışın trenle yapılması durumunda Interrail bilet ücretine ek olarak Yunanistan üzerinde çıkıyorsanız  Istanbul – Pythion – Istanbul (13.26 EURO),  Bulgaristan üzerinden çıkıyorsanız  Istanbul – Kapıkule – Istanbul (14.94 EURO) bileti alınması gereklidir.
  • Ayrıca rezervasyonun gerekli olduğu hatlarda trene binmeden önce rezervasyon yaptırmanız ve ücretini ödemeniz gerekmektedir. Rezervasyon gerekmemesine karşın yoğun hatlarda ayakta kalmamak için rezervasyon yaptırmanız halinde de aynı ücreti ödemeniz gerekmektedir.
  • INTERRAIL yalnızca normal yolcu trenlerinin 2. mevki vagonlarında geçerli olduğu için Intercity, EuroCity, TGV vb. gibi hızlı trenlerin kullanılması halinde ek bir ücret ödemeniz gerekmektedi.

NE ZAMAN ALABİLİRSİNİZ?

Inter Rail biletini yolculuğunuzun başlamasından en erken 3 ay önce alabilirsiniz. Vize için yeterli süre ise 1 ya ile 1.5 ay kadardır. Ama vizeniz hazırsa yola çıkış tarihinizden birkaç gün önce de bilet alınabilir.

YOLCULUKLARDAN ÖNCE REZERVASYON YAPTIRMAM GEREKİYOR MU?

Yalnızca rezervasyonun gerektiği hatlarda rezervasyon yaptırmak zorundasınız. Diğer hatlarda rezervasyon yaptırmadan boş bulduğunuz koltuğa oturarak yolculuğunuzu yapabilirsiniz. Ancak yoğun hatlarda yer bulamama olasılığınız daha büyüktür.

INTERRAIL BİLETİM İLE HANGİ TRENLERİ KULLANABİLİRİM?

Banliyö trenleri dışında şehirlerarası tüm trenleri kullanabilirsiniz. Ancak INTERRAIL biletinin yalnızca  2. mevki vagonlarda geçerli olduğunu unutmayın. Intercity, EuroCity, TGV vb. hızlı trenlerin kullanılması halinde ek bir ücret ödemeniz gerekmektedir. Ek ücret ödeyerek 1. mevki ya da yataklı vagonlarda yolculuk yapma olanağına da sahipsiniz.

INTERRAIL BİLETİNİN İADESİ VAR MI, TARİHİNİ DEĞİŞTİREBİLİR MİYİM?

InterRail bileti yolculuk tarihinden en geç 1 gün  önce %15 kesinti ile iade edilmektedir. Ancak yolculuk tarihinin başlaması halinde kesinlikle iadesi yoktur. Biletin kaybolması halinde de yenilenmesi söz konusu değildir. Yenisinin satın alınması gerekir.
Tarih değişikliği de hiçbir şekilde söz konusu değildir. Tek yöntem biletinizi %15 kesinti ile iptal ettirdikten sonra yeni tarihli bir bilet satın almaktır.

BİLETİ ALIRKEN NELER GEREKİYOR?

Bilet almak için GENÇTUR’a gelirken, bilet ücreti ile biletinizin üstüne pasaport numaranız işlendiği için pasaportunuzu getirmeniz yeterlidir.

KİMLER ALABİLİR, HERKES INTERRAIL BİLETİ ALABİLİR Mİ?

Farklı bilet ücreti ödeyerek herkes Interrail bileti alabilir. 28 yaş altı ve üstü için 2 ayrı fiyat uygulaması yapılmaktadır.

NEREDEN – HANGİ ÜLKEDEN BAŞLIYOR ?

InterRail ile yolculuğunuzu istediğiniz ülkeden başlatabilirsiniz. İsterseniz yukarıda belirtilen ek ücretleri ödeyerek Türkiye’den başlatır ve gezinizi yine trenle Türkiye’de bitirebilirsiniz. Ya da istediğiniz ülkeye uçak ya da başka bir yolla ulaşıp yolculuğunuzu oradan başlatır ve zamandan kazanmış olursunuz.